Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Afty

rady v kategoriích: kojenec

Jak vznikají?
Aft je skupina malých bílých teček v ústech dítěte, které se mohou objevit již týden po narození. Vypadají jako zbytky mléka, které zůstaly na tvářích, dásních a patře. Pokud se je budete snažit odstranit, začnou krvácet. Jsou výsledkem plísňové infekce např. z důvodu špinavého dudlíku, hračky nebo nevyvařených talířků před přípravou jídla.

Dítě obvykle dostane aft od dospělých během sání bradavek s blastomykózou nebo z dudlíku olíznutého matkou. Také to může být důsledek léčby antibiotiky (zvláště u předčasně narozených dětí s nízkou imunitou). Někdy se nakazí plísní Candida albican když procházejí genitálním traktem matky.

Afty u novorozenců můžou způsobit ztrátu chuti k jídlu a časté zvracení. Je to bolestivé a omezuje to schoponost jíst. Je třeba je vyléčit pod dohledem lékaře, ale nejdůležitější je udržovat okolí dítěte naprosto čisté.

Jak můžete pomoci svému dítěti v případě aftů?
1. Pravidleně otírejte bílé skvrny kouskem sterilní vaty namočené v lécích předepsaných lékařem. 2. Zbavte se starého dudlíku a kupte nový, ujistěte se, že je sterilní. 3. Důkladně omývejte svá prsa (jestliže kojíte) a zkontrolujte, zda nejsou také nakažena. V případě potřeby použijte stejné léky jako na afty v ústech dítěte. To vše opakujte, tak dlouho a tak často, jak předepisuje lékař.

Při léčení aftů buďte trpěliví.
Afty v ústech dítěte jsou nepříjemné. Z toho důvodu mohou mít novorozenci problémy se sáním. Snažte se krmit své dítě pomalu. Postupujte podle doporučení lékaře a brzy se dostaví výsledky. Neuspěchejte léčbu, může se ukázat, že afty nejsou docela pryč a budete muset začít znovu.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Když dítě bolí bříško

Kolika je u dětí poměrně častá. Začíná v prvních týdnech života dítěte a může trvat několik měsíců.

> přečíst více

dobrý noční spánek

Spánek je nejlepší způsob jak si odpočinout a zregenerovat se. Proto je velice důležité poskytnout Vašemu dítěti nerušený a zdravý spánek.

> přečíst více

Syndrom náhlého úmrtí

Při termínu syndrom náhlého úmrtí kojenců, tuhne rodičům v žilách krev. Je pravda, že tento syndrom není dobře diagnostikován. Ale je také velmi vzácný.

> přečíst více