Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Bez opruzenin - jak chránit jemnou a citlivou pokožku novorozence

rady v kategoriích: kojenec

Všimli jste si na pokožce vašeho děťátka červených skvrn, zvláště v oblasti tříšel? Může to být známka opruzení.

CO TO JE?
Červené tečky jsou symptomem podráždění pokožky, které pálí a svědí. Jsou prvním znamením opruzenin. V těžších případech může nastat otok, který následují rány s výtoky. Kůže je zapálená a má tendenci se loupat. Pro miminko je to velice nepříjemné, takže je nezbytné to rychle léčit, ale ještě důležitější je tomu předcházet.

CO JE PŘÍČINOU?
Stručně řečeno příčinou je tření mokrých částí těla. V případě novorozence je podráždění způsobeno přímým kontaktem jemné kůže s mokrou plenkou. Moč a stolice může snadno způsobit opruzení. Může to být reakcí na nevhodnou kosmetiku (např. mýdlo), příliš drsné nebo neprodyšné plenky, přehřátí nebo nedostatečné osušení po koupeli.

JAK TO LÉČIT?
Tyto opruzeniny jsou bězné, proto je dobré mít doma nějaké medikamenty. Za prvé, postižená kůže by měla být vystavena čerstvému vzduchu. Po výměně plenky nechte chvíli ležet dítě nahé. Pamatujte na správnou hygienu. Při každém přebalení dítě důkladně očistěte teplou vodou a jemným mýdlem nebo použijte speciální dětské ubrousky např. s aloe. Nezapomínejte dítě otírat vždy směrem ke konečníku, mimo genitálie. Pak jej dobře osušte. Postižená kůže může být ošetřena léky, které jsou volně dostupné v lékárně. Můžete také použít krém proti opruzeninám - mastný, ideálně s lanolinem, zinek, alantoin a D-Panthenol. Pokud žádná z těchto možností nepomáhá, konzultujte vše s dětským lékařem.

JAK TOMU PŘEDCHÁZET?
Chcete-li zabránit vzniku opruzenin, musíte udržovat své dítě v suchu. Můžete také použít pudr nebo mastek, zejména v oblastech záhybů. Můžete tomu také předejít tím, že své dítě budete oblékat do prodyšných materiálů. Nezapomínejte své dítě dobře mazat olejem. Jedním z nejlepších je extra panenský olivový olej. Je také důležité často měnit plenky, tak má kůže co nejmenší kontakt s mokrou plenkou. Po odstranění použité plenky naneste na spodní část tělíčka mastný krém.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Dětský pláč

Všechny děti pláčou, zvláště v prvních týdnech po narození. Fakt, že vaše dítě pláče nemusí nutně znamenat něco špatného.

> přečíst více

Jak si vyložit dětský pláč

V prvních měsících života Vašeho dítěte je pláč jediným dorozumívacím prostředkem, takže by jste měli tomuto univerzálnímu jazyku rozumět.

> přečíst více

Kojení

Kojení novorozence je jednoduché a složité zároveň. Jakmile se z krmení stane rutina, vy a vaše dítě si tyto okamžiky budete užívat.

> přečíst více