Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Co je ublinkávání?

rady v kategoriích: kojenec

Ublinkávání je u dětí velmi běžné. Většinou po krmení, když se mléko vrací zpět do pusinky dítěte. Spolykané mléko se vrátí zpět do dutiny ústní a ven. Pro dítě to není bolestivé, ale nepříjemné.

PŘÍČINY:
existuje mnoho důvodů ublinkávání. Nejběžnější jsou:
- oslabený dolní svěrač jícnu, které se objevuje u většiny novorozenců a zmizí cca 3-4 měsíce po narození;
- přejedení - někdy má dítě větší chuť k jídlu a jeho malý žaludek není schopný pojmout tolik jídla a odmítá ho;
- zahlcení mlékem - dítě s malou zkušeností se sáním, není schopno tak rychle polykat jak teče mléko;
- příliš krátké přestávky mezi krmením - dítě není ještě není hladové, ale další část mléka již proudí do žaludku; špatná pozice při krmení.

JÍ VAŠE DÍTĚ DOST?
Maminky jejíž děti ublinkávají se často obávají, jestli jejich děti jedí dost. Obvykle není důvod se obávat, pokud dítě vyblinkne asi 1-2 čajové lžičky méka, je dostatečně najedené.

KDY SE UBLINKÁVÁNÍ STÁVÁ PROBLÉMEM?
Ublinkávání je obvykle naprosto normální a nemá vliv na vývoj dítěte, pomine dřív než ho jako problém budete muset řešit. Ale existuje několik příznaků, kterým by jste měli věnovat zvýšenou pozornost. Navštivte lékaře, pokud zaznamenáte u svého dítěte některý z následujících příznaků: vaše dítě nepřibývá na váze; více ublinkává a je neklidné, pláče nebo má jiné příznaky načnačující bolest a nepohodlí; dusí se při jídle; kašle; má častý průjem nebo zácpu; má alergii na mléko - v případě dítěte s alergií se ublinkávání objevuje po každém jídle. To ovlivňuje vývoj dítěte, má menší váhu než ostatní děti v jeho věku; některé děti trpí vyrážkou či těžkým zvracením, ublinkáváním u dítěte staršího 1 roku.

JAK MOHU POMOCI SVÉMU DÍTĚTI?
Ujistěte se, že vaše dítě je během kojení ve správné poloze - mělo by být více ve vertikální než v horizontální poloze. Zkontrolujte zda dítě správně drží bradavku a nesaje při kojení také vzduch; pokud krmíte své dítě lahví, ujistěte se, že jídlo není příliš teplé a dudlík je plný mléka - takto nebude vaše dítě polykat vzduch. Nekrmte dítě když pláče, aby nepolikalo více vzduchu; jestliže máte více mléka, odsajte si nějaké mléko předem, dítě se tak během kojení nebude dusit; po krmení držte díte ve vzpřímené poloze, která napomůže z něj dostat spolykaný vzduch. Po krmení nepokládejte dítě na záda, jinak by se mohlo zadusit během ublinkávání - nejlepší pozice je na pravém boku; před krmením dejte dítěti bavlněný bryndák; po krmení nedělejte prudké pohyby, jako převlékání dítěte nebo přebalování.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Jak převléci novorozence?

Ze začátku budete během převlékání trochu nervózní, ale časem to bude jednodušší a převlékání bude zábavné.

> přečíst více

Jak držet novorozence?

Když rodiče poprvé drží své dítě, může to pro ně být hodně emotivní a také stresující. Ale zvedání vašeho dítěte je poměrně snadné a měli by jste věřit svým instinktům a potlačit své emoce.

> přečíst více

Dudlík nebo bez dudlíku: to je otázka.

Máte dát svému dítěti dudlík nebo ne? Tato otázka trápí spoustu mladých rodičů.

> přečíst více