Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Co může novorozenec vidět?

rady v kategoriích: kojenec

Právě jste porodila a po devíti měsicích nošení svého dítěte pod srcem, se na něj můžete podívat a obejmout ho. Díváte se pozorně a porovnáváte očekávání s realitou. Váháte, komu je dítě více podobné. Díváte se na něj a přemýšlíte, jestli vás vidí. Líbí se dítěti to co po narození vidí? Nebo Vám Vaše babička řekla, že začne vidět až po nějaké době?

Nejdříve si musíme ujasnit zásadní věc - novorozenci nejsou slepí. To co vidí je na míle vzdáleno tomu, co vidí dospělí, ale Vaše dítě vidí od okamžiku narození. Pamatujte, že to, že dítě vidí je jen začátek - mozek se musí naučit rozpoznávat obrázky a to mu nějaký čas potrvá.

Po narození má Vaše dítě schopnost jen rozšiřovat a zužovat zornice, takže oči reagují jen na světlo a tmu. V prvních měsících může dítě lépe vidět jen okraje svého zorného pole (tomu se říká periferní vidění) než věci v jeho středu. Je to naprostý opak toho, jak vidí dospělí. To se ale během několika týdnů změní. Děti nejlépe vidí ze vzdálenosti 18-30 cm; to lze pozorovat, když se nahnete nad postýlku. Pro děti jsou nejzajímavější objekty k pozorování tváře lidí. Můžete si na zeď pověsit velké fotografie členů rodiny nebo usmívající se tváře v úrovni zraku dítěte. Naklánějte se nad své dítě tak často, jak jen je to možné.

Dítě velmi brzy rozeznává různé barvy, a to ještě dříve než se myslelo.Dítě v prvním měsíci vidí žlutou, oranžovou, zelenou, tyrkysovou, modrou, světle červenou (crimson) či světle zelenou (celadon). Ve druhém měsící odlišuje žlutou od zelené a pak žlutou od červené. Mezi třetím a čtvrtým měsícem začne dítě vidět barvy jako dospělý člověk.

Ve třech měsících vidí dítě objekty více souvisle - spíše než shluky detailů, registruje již celky . Dítě také může sledovat pohybující se objekty s větší lehkostí.

Vývoj zraku je výrazně ovlivněn vývojem motorických schopností - dítě, které může zvedat hlavu nebo se podpírá o paže, si přirozeně zvětšuje zorné pole a zlepšuje si tak zrak. Mezi třetím a šestým měsícem se dítě učí předvídat kde se bude pohybující objekt za chvíli nacházet.

Dychtivě hází hračky, které jste mu podali a sleduje jejich pád. V druhé polovině prvního roku, vidí svět lépe a ostřeji. Rozšiřuje se mu zorné pole a svět se stává pestřejším - objekty mají nejen tvar a barvy, ale také textury, které byly před tím pro dítě neviditelné. Pokud své dítě pozorně pozorujete, zjistíte, že má lepší koordinaci zrak-ruce. Dítě je schopno se pro hračku natáhnout a držet ji. V tento moment je dobré dát dítěti hračky, které pomohou jeho vývoji. Otočné knoflíky a tlačítka procvičují jeho ruce a zlepšují zrakově-motorickou koordinaci.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Seboroická dermatitida (mazotokový zánět kůže)

Jestliže jste si na hlavě dítěte všimli bílých či žlutých šupin nebo tvrdšího povlaku, jedná se pravděpodobně o mazotokový zánět kůže

> přečíst více

Organizace času - denní plán a Vaše společné chvíle

Bez ohledu na to, zda jste osoba s organizačními schopnostmi nebo zmatkař, dítě Vám může vše obrátit vzhůru nohama. Proto je dobré mít plán.

> přečíst více

Očkování

Nenechte své dítě očkovat proti všem možným nemocem, ale nepodceňujte program povinného očkování. Při odchodu z porodnice obdrží rodiče očkovací průkaz, kde jsou všechny potřebné informace o různých typech a datech povinného očkování.

> přečíst více