Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Dětský pláč

rady v kategoriích: kojenec

Všechny děti pláčou, zvláště v prvních týdnech po narození. Pláčou když něco potřebují, ale neznamená to, že musí být něco špatně. Někdy je důvod očividný: dítě má mokrou plenku nebo má hlad. Někdy je nalezení příčiny pláče daleko složitější. Plačící dítě vás může vystresovat a přerušovat Váš spánek. Pokud dítě pláče celou dobu, je důležité mít alespoň nějaký čas sám pro sebe. Pokud je pláč jiný než obvykle, může to být znamení, že se necítí dobře. Dokud dítě nemluví, používá pláč jako způsob komunikace a vyjadřování svých potřeb. Zjišťování příčiny může být někdy dost složité.

Existují některé časté příčiny, jako je hlad, žízeň, mokrá nebo špinavá plenka, únava nebo nadýmání. Další časté příčiny jsou: chlad nebo horko, samota, nuda, nepohodlí (např. příliš těsné oblečení nebo přikrývka) nebo silné podněty (např. vystavení přílišnému hluku nebo namáhavé činnosti). Dašlí příčinou pláče, zvláště u novorozenců, je kolika. Kolika je velmi častá, může být způsobena růstem trávící soustavy dítěte. Pláč dítěte, které má koliku, je často hlasitý a pronikavý. Obyčejně je velmi složité dítě utišit. Někdy je velmi obtížné uklidnit dítě natolik, aby neplakalo. Prvním krokem je kontrola všech nejčastějších příčin. Pokud to nepomůže, zkuste mít dítě blízko sebe, aby mělo fyzický kontakt. Můžete mu dát něco cucat, například láhev nebo dudlík mohou pomoci dítě uklidnit. Můžete mu také zkusit pustit hudbu nebo vytvářet nějaké zvuky (např. zvuk z televize nebo pračky). Další věcí, kterou můžete vyzkoušet je teplá koupel. Můžete ho kolébat, když ho nosíte. Dejte dítě do kočárku nebo ho vezměte na projížďku autem.

Vyhněte se novým zážitkům nebo zatížením mnoha aktivitami. Nejlepší je vytvořit pravidelnost, například koupání v určitý čas každý večer a uspávání v klidném prostředí. Na koliku existují speciální léky, i když nejsou všechny stejně účinné. Kolika může být problém, dokud není plně vyvinut trávící systém dítěte. Poté, co jste uděli vše k utišení svého dítěte a ujistili se, že pláč a tento druh chování je normální, můžete na chvíli odejít, pokud je dítě v bezpečí v ohrádce nebo postýlce. Zkuste jít do jiné místnosti se dívat na televizi nebo poslouchat hudbu. Ačkoli se to může zdát obtížné, je důležité při péči o dítě, mít čas sám pro sebe. Možná poprosíte někoho z rodiny nebo přítele, aby vám pomohl a vzal ho alespoň na hodinu ven. Jestliže Vás pláč dítěte velmi znervozňuje, běžte na chvíli pryč. Dejte ho do postýlky nebo ohrádky, zavřete dveře a snažte se zvládnout tuto situaci.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Jak si vyložit dětský pláč

V prvních měsících života Vašeho dítěte je pláč jediným dorozumívacím prostředkem, takže by jste měli tomuto univerzálnímu jazyku rozumět.

> přečíst více

Kojení

Kojení novorozence je jednoduché a složité zároveň. Jakmile se z krmení stane rutina, vy a vaše dítě si tyto okamžiky budete užívat.

> přečíst více

Co je ublinkávání?

Ublinkávání po krmení je velice běžné. Pro dítě to může být poněkud nepohodlné, takže byste měli pomoci svému dítěti snížit frekvenci a intenzitu ublinkávání.

> přečíst více