Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Dudlík nebo bez dudlíku: to je otázka.

rady v kategoriích: kojenec

Máte dát svému dítěti dudlík nebo ne? Tato otázka trápí spoustu mladých rodičů. Na jednu stranu je všeobecně známo, že dudlík je pro dítě nejlepší přítel a utěšitel. Na straně druhé, mýtus dudlíku je téměř stejně populární jako mýtus draka: je to obluda, která zcela zničí snahu o to, aby se dítě naučilo kousat. Kde je pravda? Možná někde uprostřed, jako obvykle. Dítě se narodí s potřebou sát. Kojení tuto potřebu naplňuje. Pokud své dítě budete kojit, bude pravděpodobně odmítat dudlík. A to je dobře. Dávat dudlík dítěti, které je kojené, může narušit proces sání a výsledkem může být narušená laktace. Jinak je tomu v případě dětí, které jsou krmeny z lahve. Ty mají silnou potřebu sát (protože krmení z lahve trvá kratší dobu než kojení). Proto budou vyžadovat dudlík.

MÝTUS PRSOU:
rizika při používání dudlíku jsou následující: infekce, předkus, poruchy řeči, negativní vliv na rozvoji citového pouta k matce. Měli bychom si ujasnit, že dudlík nesmí být "sídlem" bakterií. To, že dudlík je maličká biologická bomba, došlo lékařům v polovině minulého století, kdy ještě úroveň hygieny nebyla na tak vysoké úrovni jako dnes. Pokud vyměníte dudlík alespoň jednou za měsíc a před každým použitím jej vyvaříte, nemáte se čeho obávat. Nezapomeňte, že dudlík nesmíte olizovat. Není pravda, že jej tím dezinfikujete. Naopak, tím přenášíte spoustu bakterií ze svých úst do úst dítěte, což může mít za následek zubní kaz. Nikdy na dudlík nenatírejte med nebo jej nemáčejte v džusu nebo čaji. Cukr je ideálním místem pro množení bakterií. Je pravda, že pokud se dudlík používá příliš dlouho, může to vést k předkusu. Pokud má vaše dítě silnou potřebu sát a nedostane dudlík, najde si náhradu jako je například palec nebo pěst. Důsledkem sání prstu je nejen degenerace čelistí a patra, ale je mnohem těžší se tohoto zlozvyku zbavit. Dítě si časte saje prst i ve škole a může to mít vliv na růst druhých zubů. Sací reflex umožňuje uspokojit základní fyziologickou potřebu dítěte - hlad a také být v blízkosti matky. Kojené dítě cítí v matčině náruči teplo a pocit bezpečí. Aby nedošlo ke zničení emocionálního pouta s Vaším dítětem, měli byste brát dudlík jako poslední možnost. Za prvé, zkuste upoutat pozornost dítěte k něčemu jinému, společně si prohlížejte knihu, běžte se projít, hrajte si spolu nebo se mazlete, pokud všechny tyto metody selžou, použijte dudlík.

5 ZLATÝCH PRAVIDEL:
1. Stimulujte své dítě novými podněty. Zajímavější prostředí sníží potřebu sání dítěte. 2. Nikdy nedávejte dudlík dítěti, když je nevyžaduje. 3. Odstavení dítěte od dudlíku by mělo být postupné a jemné. Důsledky náhlého odstavení by mohly být horší než účinky jeho použití. 4. Dudlík musí perfektně sedět ústům dítěte. Je nejlepší koupit takový dudlík, který připomíná bradavky matky. Pamatujte, že vnější část dudlíku by neměla být příliš velká nebo bránit dítěti v dýchání. 5. Nikdy jej nevěste dítěti na krk - dítě se může udusit!

ZLATÉ STŘEDNÍ PRAVDILO:
Pokud se dudlík používá občas a pod přísným dohledem rodičů, do jednoho roku dítěte, nijak mu to neublíží.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Afty

Aftz jsou malé bílé tečky v dětských ústech. Mohou se objevit dokonce i v prvním týdnu po narození.

> přečíst více

Když dítě bolí bříško

Kolika je u dětí poměrně častá. Začíná v prvních týdnech života dítěte a může trvat několik měsíců.

> přečíst více

dobrý noční spánek

Spánek je nejlepší způsob jak si odpočinout a zregenerovat se. Proto je velice důležité poskytnout Vašemu dítěti nerušený a zdravý spánek.

> přečíst více