Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Jak držet novorozence?

rady v kategoriích: kojenec

Když rodiče poprvé drží své dítě, může to pro ně být hodně emotivní a také stresující. Obávají se, protože nevědí jak své dítě držet a bojí se, že by mu mohli ublížit. Ale zvedání vašeho dítěte je poměrně snadné a měli byste důvěřovat svým instinktům a potlačit své emoce. Zvedání se můžete naučit. Nejdříve se přesvědčte, že dítě nenaklání hlavičku dozadu.

Když zvedáte dítě, které leží, vždy mu dejte jednu ruku pod záda a hlavu a druhou ruku pod zadeček. Jemně a pomalu ho zvedněte a dejte si jej proti svému hrudníku. Dítě instinktivně cítí tlukot vašeho srdce, které na něj působí jako uklidňující balzám. Dítě se okamžitě zklidní a bude se cítit bezpečně.

Jestliže dítě zvednete o něco výš, aby jeho brada spočívala na vašich ramenou, našli jste perfektní pozici po krmení nebo pro rozhled po okolním světě. Musíte dávat pozor na jeho hlavičku. Děti ji mohou náhle naklonit dozadu. Je to běžné u novorozenců několik hodin po narození, když ještě nemají vyvinuté krční svalstvo. Hlavička jim padá dozadu a ze strany na stranu, takže ji musíte jemně přidržovat rukou, abyste ji stabilizovali. Nicméně se ji nesnažte držet pořád, poskytněte mu nějakou svobodu. Ať si procvičuje krční svaly.

Pokud držíte dítě tak, že jednou rukou mu držíte hlavičku a krk a druhou rukou pod zadečkem, dejte ruce vodorovně, takže hlavička dítěte je proti předloktí na kterém leží zadeček. Položte si dítě na předloktí, které drží zadeček, takže hlavička spočívá v ohbí loktů. Pokud je vaše dítě větší, použijte k podpoře páteře ještě rameno. V této pozici se vám dítě kouká do tváře, můžete navázat oční kontakt a mluvit s ním. Novorozenci a předčasně narozené děti by měli být zabaleny v dece nebo v zavinovačce, aby jim bylo teplo a měly pocit bezpečí, jako u matky v lůně.

Starší dítě můžete držet na ruce tak, že jeho záda máte na hrudníku. Jednu ruku mu položte pod zadeček a druhou za záda (držíte mu hlavičku). Zvedněte své dítě do vzpřímené polohy a otočte jej zády k sobě. Můžete dítě posadit na předloktí nebo dát ruku mezi nohy dítěte. Druhou rukou můžet držet hrudník dítěte. V této pozici se může dítě volně rozhlížet, poznávat okolí a udržovat oční kontakt s ostatními lidmi, které na něj mluví a usmívají se.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Dudlík nebo bez dudlíku: to je otázka.

Máte dát svému dítěti dudlík nebo ne? Tato otázka trápí spoustu mladých rodičů.

> přečíst více

Afty

Aftz jsou malé bílé tečky v dětských ústech. Mohou se objevit dokonce i v prvním týdnu po narození.

> přečíst více

Když dítě bolí bříško

Kolika je u dětí poměrně častá. Začíná v prvních týdnech života dítěte a může trvat několik měsíců.

> přečíst více