Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Jak převléci novorozence?

rady v kategoriích: kojenec

Každé dítě je jiné a jeho vnímání tepla a chladu závisí nejen na individuálních rysech, ale i na tělesné hmotnosti a stavbě těla. Zdravé dítě, narozené v termínu má funkční termoregulační systém se stabilní teplotou, takže není nebezpečné opustit matčino lůno. V prvním měsící se v mozku dítěte teprve vyvíjí centrum termoregulačního systému, ale ve druhém měsíci už mírné změny okolní teploty nejsou problém. Dítěti může být tepleji nebo chladněji za předpokladu, že mu neni příliš zima nebo horko. Takto se vyvíjí termoregulační systém. Jak obléknou dítě, aby se cítilo pohodlně? Za prvé, vyberte místo, kde budete dítě převlékat a přebalovat. Mohla by to být zvláštní skříňka, přebalovací pult nebo stůl. Vše potřebné mějte poblíž. V prvních týdnech života dítěte by jste měla dodržovat pravidlo oblékání, dát dítěti o jednu vrstvu oblečení více než máte vy sama.

Oblékání novorozence krok za krokem:
1. položte na přebalovací pult látkovou plenu, deku nebo přebalovací podložku, aby dítě neleželo na chladném povrchu. 2. Začněte umístěním pleny. Nadzvednutí zadečku provedete tak, že dítěti položíte ruku pod jednu nohu a chytnete mu i druhé kolínko. To vám pomůže umístit a zabalit plenu. 3. Dalším krokem je tzv "body". Děti nemají rády, když se jim věci oblékají přes hlavu, ale není to nemožné. Snažte se to udělat rychle a s jistotou. Narolujte si body do ruky a celé ho přetáhněte přes hlavu. Potom narolujte rukávy a dejte je přes ramena dítěte. Abyste dítěti narovnala ruce a protáhla je do rukávů, jemně klepněte ukazováčkem na jeho loket. 4. Nyní je čas na pyžamo, nebo vestičku a dupačky. Začněte u nohou. Jemně ukazováčkem klepněte na kolínko, tím mu narovnáte nožičky 5. Následují ponožky. Mělo by to být poměrně snadné, pokud máte tu správnou velikost. 6. Poslední věc je čepice. Doma ji nosit nemusí, ale mělo by ji mít, když jdete ven.

Teď je čas na odpočinek. Pohodlně se spolu posaďte. Položte si dítě na vrchní stranu stehen, obejměte ho, kolébejte a mluvte s ním. Je to velmi uvolňující pozice. Oblékání by nemělo být složité nebo stresující, naopak; může to být zábava, pokud to maminka dělá rychle a jistě. Zpočátku budete přemýšlet o dalších krocích a budete trošku nervózní, ale postupem času to bude tak snadné, že oblékání vašeho dítěte bude zábava.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Jak držet novorozence?

Když rodiče poprvé drží své dítě, může to pro ně být hodně emotivní a také stresující. Ale zvedání vašeho dítěte je poměrně snadné a měli by jste věřit svým instinktům a potlačit své emoce.

> přečíst více

Dudlík nebo bez dudlíku: to je otázka.

Máte dát svému dítěti dudlík nebo ne? Tato otázka trápí spoustu mladých rodičů.

> přečíst více

Afty

Aftz jsou malé bílé tečky v dětských ústech. Mohou se objevit dokonce i v prvním týdnu po narození.

> přečíst více