Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Jak si vyložit dětský pláč

rady v kategoriích: kojenec

Pláč může mít různé příčiny, například hlad, únava, potřeba nových zážitků, bolest žaludku, nepohodlí, chlad, teplota nebo potřeba blízkosti. Rodiče nebo pečovatelé nejsou často schopni číst tyto znaky správně. Někdy si myslí, že dítě pláčem dává najevo své emoce, což je typické pro dospělé. Domnívají se, že pláč může znamenat: jsem smutný, nechci vám lézt na nervy. Rodiče si myslí, že se dítě bojí tmy nebo že se na ně zlobí. Ve skutečnosti by si pláč neměli brát osobně.
Můžete se naučit rozpoznat několik typů pláče. Jen si pamatujte, že to musíte brát v klidu a postupně. Než budete reagovat, zastavte se a zaměřte se na dítě a na chvíli poslouchejte jak pláče a co to s ním dělá. Na základě toho, co slyšíte a vidíte analyzujte situaci a přiměřeně reagujte.

1. má-li dítě hlad, bude si olizovat rty, dává jazyk jako když saje, otevřete mu pusu a otočte mu hlavičku tak, aby našel váš prs nebo láhev s mlékem. Obvykle si také dítě bude sát prsty, ale to také nemusí nutně znamenat hlad. Z počátku, když je hladové, pláče krátce, pak se pláč prodlužuje.

2. Unavený novorozenec se začne rozčilovat, zívat a otáčet hlavu. Pokud dítě držíte, bude mu padat hlavička. Začne se prohýbat a kopat. Zčervenají mu oči i tváře. Jestliže nereagujete, pláč se změní v kvílení. To mu vydržní nějakou dobu, která končí tak, že dítě usne. Pláč způsobený únavou je často zaměňován s pláčem kvůli hladu nebo kolikovým pláčem. Ale pokud rozpoznáte co pláči předchází (hraní, žvatlání, dlouhá činnost, jste schopni to poznat.

3. Když dítěti poskytujete mnoho podnětů, může to mít za následek podobný pláč jako když je unavené. Dítě bude otáčet hlavu od lidí, kteří si s ním chtějí hrát nebo ho uklidňovat. Očima se dívá do jednoho bodu a pohybuje chaoticky končetinami.

4. Dítě může potřebovat nové zkušenosti, pokud kňučí nebo dokonce odvrací oči od věci jeho vizuálního dosahu. Otáčí hlavu, aby našlo přitažlivější stimuly a hraje si s rukama a nohama. V takovém případě je lepší změnit okolí dítěte, jít na procházku nebo vyprávět či číst příběh.

5. Pláč způsobený kolikou, bolesti žaludku nebo plynů je intenzivní a pronikavý. Po několika záchvatech pláče, může dítě i zadržovat dech. Je zřejmé, že se jedná o bolest. Jeho jazyk se kroutí, ale bez sacího reflexu, jeho ruce a nohy se pohybují chaoticky. V takovém případě je nejlepší zvednout dítěti stehna a tisknout je proti bříšku. To by mělo pomoci uvolnit břišní svaly a zklidnit bolest.

6. Dítě může prochladnout, pokud slyšíte hlasitý pláč a třese se mu spodní ret. Další příznaky, které potvrzují tento druh pláče jsou: husí kůže, studené nohy a ruce, škytavka a bledá pleť, která může dokonce modrat. To znamená, že se dítě musí okamžitě zahřát, tak použijte deku a zvyšte v pokoji teplotu.

7. Mokrá plenka může být důvodem pro podobný pláč jako při prochladnutí. Dítě se kroutí a zvedá zadeček, kterým dává najevo chlad a nepohodlí kvůli morké plence.

8. Jestliže je dítě rozpálené, bude se rozčilovat a těžce dýchat, pokud nebudete reagovat může začít plakat. Kůže dítěte začne vlhnout, zejména pokud jde o šíji, krk a tváře mu zčervenají.

9. Dítě může začít plakat i po krmení, v důsledku přejedení. Pláč není hlasitý a ani obtěžující, ale měli by jste vědět, kdy ukončit krmení.

10. Dítě prostě potřebuje být ve vaší blízkosti. Nejdříve uslyšíte slabé fňukání, které bude hlasitější. Dítě bude zvedat hlavičku a hledat maminku a následovat ji očima. Pokud pláč ustane poté, co jej vezmete do náruče a pochováte jej, budete vědět, že to byl ten důvod pláče. Pamatujte, že každé dítě je jiné, tak může signalizovat své potřeby různými způsoby. Porozumět těmto signálům není nemožné. Pokud máte nějaké znalosti a praxi, budete brzy reagovat bez panikaření, když se dítě cítí z jakéhokoli důvodu nepříjemně.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Kojení

Kojení novorozence je jednoduché a složité zároveň. Jakmile se z krmení stane rutina, vy a vaše dítě si tyto okamžiky budete užívat.

> přečíst více

Co je ublinkávání?

Ublinkávání po krmení je velice běžné. Pro dítě to může být poněkud nepohodlné, takže byste měli pomoci svému dítěti snížit frekvenci a intenzitu ublinkávání.

> přečíst více

Jak převléci novorozence?

Ze začátku budete během převlékání trochu nervózní, ale časem to bude jednodušší a převlékání bude zábavné.

> přečíst více