Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Když dítě bolí bříško

rady v kategoriích: kojenec

Dětská kolika, také nazývaná střevní kolika, postihuje děti v prvních třech měsících jejich života. Přepokládá se, že ji způsobuje nedokonalý trávící systém dítěte. Zachycené plyny způsobují bolest propínáním nevyvinutého střeva dítěte. Ani současné vědomosti nejsou s to vysvětlit příčiny a mechanismy koliky jasným způsobem.

Kolika obvykle přestává asi po 3 měsících, nicméně je nepříjemná jak pro novorozence tak i pro rodiče. S bolavým bříškem je těžké usnout a to také způsobuje podráždění a úzkost.

Existuje ale několik způsobů jak bolest zmírnit. Jemnou masáží bříška, houpáním a objímáním nebo teplým obkladem z látkových plenek. To vše může pomoci. Budete se ale muset ujistit, že obklad není příliš teplý, jinak byste své dítě mohli popálit!

Dalším klíčovým faktorem je postoj matky, protože netrpělivost, spěch nebo nadměrný hluk může dítě jen těžko uklidnit. Vhodné je také šeptání do ouška dítěte nebo tiché zpívání, které - v kombinaci s houpáním ve Vašem náručí - může výrazně zmírnit bolest. Můžete mu také pustit nějakou relaxační hudbu, které zklidní vaše dítě i Vás. Pokud krmíte dítě lahví, ujistěte se, že štěrbina není příliš velká, jinak dítě spolyká nejen mléko ale také spoustu vzduchu.

I strava matky je velmi důležitá. Měla byste se vyvarovat zeleniny, která způsobuje nadýmání, například zelí, hrášek a fazole. Jestliže je kolika závažná a žádné z těchto řešení neodstraňuje dlouhodobé trápení, je třeba navštívit lékaře.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

dobrý noční spánek

Spánek je nejlepší způsob jak si odpočinout a zregenerovat se. Proto je velice důležité poskytnout Vašemu dítěti nerušený a zdravý spánek.

> přečíst více

Syndrom náhlého úmrtí

Při termínu syndrom náhlého úmrtí kojenců, tuhne rodičům v žilách krev. Je pravda, že tento syndrom není dobře diagnostikován. Ale je také velmi vzácný.

> přečíst více

První koupání

První koupání dítěte je pro rodiče srovnatelný okamžik jako spuštění Urychlovače částic v CERNu :) Více se snad ani mýlit nemohou. Většina novorozenců si koupání užívá a teplá voda je uvolňuje a uklidňuje.

> přečíst více