Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Kojení

rady v kategoriích: kojenec

Kojení novorozence je snadné a složité zároveň. V prvních šesti měsících života dítěte je prakticky jen jedna věc, která ukojí jeho hlad - mléko. Zvládnutí procesu krmení má rozhodující význam. Pokud to zvládnete, Vy a vaše dítě si tyto okamžiky budete užívat.

Je zde několik pravidel, podle kterých by jste měli postupovat před a během kojení:

1. Zajistit příjemnou a tichou atmosféru pro Vás a Vaše dítě - nespěchejte a omezte nadměrné vedlejší stimuly to vám pomůže zaměřit dítě na krmení.

2. Vyměňte plenky - nová plenka pomůže dítěti cítit se pohodlněji.

3. Hygiena - než začnete s krmením, umyjte si ruce, aby jste eliminovali jakýkoliv zápach nebo pozůstatky z jiných aktivit. Nezapomeňte že používáte ruce, aby se vaše dítě přisálo k prsu.

4. Při kojení se posaďte do pohodlné pozice - můžete si i lehnout, ale ujistěte se, že se Vaše dítě cítí pohodlně.

5. Vybalte dítě z dečky - pevné zabalení by bylo při jídle omezující. Je lepší držet dítě co nejblíže u těla.

6. Uklidněte dítě pokud pláče - nebudete schopna ho nakojit pokud bude dítě podrážděné a uplakané. Začněte ho kolébat, zpívejte mu než se uklidní a pak teprve začněte s kojením.

7. Vzbuďte své dítě - nekrmte ho během spánku. Během kojení s nim buďte v kontaktu.

8. Mazlení - dítě vnímá jídlo jako akt, při kterém je v blízkosti maminky. Objeměte své dítě a hlaďte jej očima, rukama i hlasem.

9. Odkrknutí - během výměny prsou sledujte dítě pozorně a udělejte mu pauzu na odrknutí. Pokud dítě přestane sát příliš brzy, může to znamenat, že má v žaludku příliš mnoho plynu. Říhnutí mu umožní v jídle pokračovat.

Jak dlouho by mělo trvat kojení?
Kojení by nemělo trvat méně než 10 minut ale ne déle než 20 minut. Během prvních 5 minut vypije zdravé a silné dítě kolem 3/4 obsahu prsu a dalších 5 minut vypije jen malé množství mléka. Někdy je novorozeně lenivější, pomalu saje a při kojení snadno usíná. Pokud dítě během kojení usíná, často pomáhá ho jemně hladit na nose nebo dotýkat se prstem jeho tváře. Kojení, které trvá 25-30 minut je možné jen krátkodobě, když vaše miminko neví jak má pít nebo slabě saje nebo pokud nemá matka dostatek mléka a tudíž je cílem zvýšit produkci mléka. Zdravé a dobře krmené dítě je živé, aktivní, dobře spí, je veselé a má růžové a pevné tělíčko.

Poznámka - dítě, které má nedostatek méka nebude přibývat na váze dost rychle, bude křičet mezi jídly, bude neklidné, sát si ruce a vyhledávat vaše prsy. Jestli vaše dítě nebude dostatečně jíst, nebude spát, často se bude budit s pláčem, bude trpět zácpou nebo naopak výkaly budou tmavé a malé. Udělejte vše pro to, aby k tomuto nedošlo. Rozeberte své krmící návyky a zkuste najít nejlepší řešení. Měla by jste se také starat o svá prsa, tak bude kojení bezproblémové. Vyhněte se hrubnutí bradavek třením a čistění vašich bradavek. Tvrdá a hrubá kůže často praská zatímco bradavky by měly být měkké a pružné. Nepoužívejte na bradavky mastné krémy. Nejlepší je si umýt prsa bez jakéhokoli mýdla (ne nutně před každým krmením, stačí jednou nebo dvakrát denně). Neomývejte zasychající mléko z vašich bradavek. Tvoří vynikající ochrannou vrstvu.

Není nic krásnějšího než šťastné a najedené dítě, které se na vás po krmení vesele usmívá a snadno usne. Tím budete mít čas sama pro sebe.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Co je ublinkávání?

Ublinkávání po krmení je velice běžné. Pro dítě to může být poněkud nepohodlné, takže byste měli pomoci svému dítěti snížit frekvenci a intenzitu ublinkávání.

> přečíst více

Jak převléci novorozence?

Ze začátku budete během převlékání trochu nervózní, ale časem to bude jednodušší a převlékání bude zábavné.

> přečíst více

Jak držet novorozence?

Když rodiče poprvé drží své dítě, může to pro ně být hodně emotivní a také stresující. Ale zvedání vašeho dítěte je poměrně snadné a měli by jste věřit svým instinktům a potlačit své emoce.

> přečíst více