Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Nachlazené dítě

rady v kategoriích: batole

Nikomu se nelíbí, když ho bolí v krku a má rýmu. Zvláště pak dítěti, které ví, že mu není dobře, ale neví proč a nemůže s tím nic dělat. Pamatujte si, že většina infekcí u dětí jsou virového původu a lze je jednoduše řešit, pokud rychle zareagujete.

Za prvé mějte na paměti, že reakce dítěte na nachlazení může být v prvních dnech velmi intenzivní, ale důležité je zůstat v klidu. Teplota 40 stupňů není nic neobvyklého - děti obvykle mají vysokou horečku. Je to znamení, že jejich imunitní systém bojuje s nemocí.

Pokud nejsou žádné jiné příznaky (např. průjem, zvracení) je Vaše dítě pravděpodobně nastydlé. Nejrychlejší a nejjednodušší způsob jak mu změřit teplotu je, zavést mu teploměr do konečníku. Chcete-li tak učinit, položte jej na bok nebo na záda, zvedněte mu nohy a opatrně mu vložte teploměr 1-2cm hluboko. Elektronické teploměry zobrazí teplotu za méně než jednu minutu (odečtěte dvě desetiny od dané hodnoty, např. pokud teploměr naměří 38.5°C, reálná teplota je 38.3°C).

Pak odměřte odpovídající dávku (dle váhy dítěte) zklidňujícího a protizánětlivého léku. Nejlepší je dát dítěti čípek, který se vstřebává nejrychleji. Dávejte mu hodně pít, optimálně vlažnou vodu s vitamínem C nebo lipový časj s malinami. Není pravdou, že byste měli, jak říkávali naše maminky či babičky, dávat dítěti několik vrstev oblečení a deku, aby se zapotilo. Dítě se musí zpotit, ale ne přehřát!

Přikrejte jej dekou nebo tenkým přehozem. Větrejte v místnosti často a vyměňte povlčení každých několik hodin. Bavlněná vesta nebo body a pyžamo by měly pomoci. Je dobré mazat nohy dítěte hřejivou mastí. Každé 3-4 hodiny kontrolujte teplotu. Po požití tišícího léku často horečka opadá a za několik hodin se zase vrací. Může to trvat i dva dny. Pokud má dítě rýmu, čistěte mu často nos.

Dítě ještě samo neumí smrkat, je nezbytně nutné použít odsavač, které umožňí důkladné pročištění nosu. Zajistěte vyvětranou a vhlčenou místnost kde dítě spí. Můžete mu také dát 2-3 kapky oleje pro snadné dýchání. Nezapomínejte často nos čistit jinak může dítě dostat zánět středního ucha.

Všechny výše uvedné příznaky jsou neškodné a pokud zůstanete klidní a nad věcí, po 3-4 dnech by Vaše dítě mělo být opět zdravé jako rybička. Vy znáte Vaše dítě nejlépe, pokud se o jeho zdraví obáváte, navštivte pro svůj klid lékaře.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Oblékání

Podle pediatrů rodiče přehřívají své děti častěji než je nechají prochladnout. Neoblékejte své děti příliš teple, jinak jim snížíte imunitu.

> přečíst více

Ležení na břiše

Pokud chcete, aby se u Vašeho dítěte normálně rozvíjely motorické schopnosti, nechte ho ležet na břiše.

> přečíst více

Pohodlí během spánku

Stejně jako většina matek i Vy pravděpodobně ráda spíte se svým dítětem. Víte, že se cítí v bezpečí a máte ho na dosah ruky.

> přečíst více