Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

První koupání

rady v kategoriích: kojenec

První koupání dítěte je pro rodiče srovnatelný okamžik jako spuštění Urychlovače částic v CERNu :) Většina novorozenců si koupání užívá a teplá voda je uvolňuje a uklidňuje. Důležitější je, že první i další koupání nevyžaduje od rodičů zvláštní dovednosti.

Pokud si stále myslíte, že koupání dítěte není zrovna snadné, začněte s přípravou ještě dřív než se dítě narodí. Udělejte si seznam všech potřebných věcí a budete tak mít dostatek času, abyste si vše předem nakoupili. Sortiment dětských vaniček je veliký, od jednoduchých plastových až po profilované vaničky na stojanu a dětské lavory či kyblíčky.

Zorganizujte si místo pro koupání tak, abyste co nejméně namáhala svá záda (důležité je například neumístit vaničku příliš nízko). Pamatujte na přebalovací stolek, kapsy nebo krabičky pro veškeré příslušenství potřebné ke koupání. Vyberte tu správnou dětskou kosmetiku: mýdlo, emulze, oleje, líh (70%) nebo genciánovou violeť k čištění pupečníkového pahýlu, pečující krém na zadeček.

Také budete potřebovat vatové tampony k omývání obličeje dítěte, sterilní gázu k čištění pupečníkového pahýlu a mísu na převařenou vodu. Pokud se stále obáváte, že první koupání bude příliš složité, požádejte o pomoc partnera. Silná mužská ruka Vám bude neocenitelnou podporou a dítě bude v bezpečí a vytvoří si tak pouto se svým otcem. Takto důsledná přéprava by měla zajistit úspěšné koupání.

Na koupání si zvolte ten správný čas. Díky relaxačním účinkům koupání je lepší jej naplánovat na pozdější odpoledne nebo časný večer, ale vše záleží na individuálním rytmu Vašeho dítěte. Koupejte dítě více méně ve stejný čas, možná i mezi jídly. Připravte si místnost, kde budete koupat a oblékat své dítě. Okolní teplota by měla mít nejméně 23 stupňů Celsia.

Připravte si všechny potřebné věci. Ručníky, kosmetiku a oblečení. Naplňte vaničku vodou - teplota vody by měla být 36-37 stupňů. Spousta matek se shoduje, že spolehlivá kontrola teploty vody je loktem. Pro bezpečí dítěte i vlastní, měřte teplotu vody teploměrem. Vložte do spodní části vaničky protiskluzovou podložku nebo bavlněnou plenku.

Svlékněte dítě na přebalovacím pultu. Zabalte ho do balvněné pleny, aby mu nebyla zima a umyjte mu tváře a oči (zevnitř ven, pokaždé čistým vatovým polštářkem). Nyní přemístěte dítě do vaničky. Položte jednu ruku na záda a levou rukou ho držte v levém podpaží tak, aby jeho hlava spočívala na Vašem předloktí. Druhou rukou ho myjte od hlavy a zároveň smývejte mýdlo. Dejte pozor abyste nenamočili pupečníkový pahýlek, dokud se zcela nezahojí.

Vyndejte dítě z vaničky, zabalte ho do ručníku a jemně ho na přebalovacím pultu osušte. Můžete ho namazat dětským olejem a krémem na zadeček, kde je náchylnější k opruzeninám. Vyčistěte pupík lihem. Oblékněte a obejměte své dítě - byla jste velmi statečná.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

První chůze

Otázka, která trápí většinu mladých rodičů je, kdy, v jakém počasí a na jak dlouho jít se svým dítětem ven. Ještě před nedávnem bylo bezmála poviností sedět u otevřeného okna nebo venku dlouhou dobu po 2 týdenní domácí karanténě. Tento postup už ale dnes neni aktuální.

> přečíst více

Co může novorozenec vidět?

Nejdříve si musíme vysvětlit základní věc - novorozenci nejsou slepí. To co vidí je ale na míle vzdáleno tomu, co vidí dospělí. Vaše dítě ale vidí od okamžiku narození.

> přečíst více

Seboroická dermatitida (mazotokový zánět kůže)

Jestliže jste si na hlavě dítěte všimli bílých či žlutých šupin nebo tvrdšího povlaku, jedná se pravděpodobně o mazotokový zánět kůže

> přečíst více