Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Seboroická dermatitida (mazotokový zánět kůže)

rady v kategoriích: kojenec

Jestliže jste si na hlavě dítěte všimli bílých či žlutých šupin nebo tvrdšího povlaku, jedná se pravděpodobně o mazotokový zánět kůže.

CO TO JE?
Odborně řečeno, je to seboroická dermatitida, která postihuje hlavně děti. Jedná se o jednu z nejběžnějších vyrážek, která se objevuje krátce po narození. Ale nebojte se. Není to nebezpečné a dítě to nikterak neobtěžuje. Nebolí to, nesvědí a ani nepálí. Jen to nevypadá hezky.

CO JE PŘÍČINOU?
Přímá příčina je nadměrná velikost kůže. Ta je způsobena příliš velkým množstvím hormonů matky v krvi dítěte. Navíc se tato vyrážka může zhoršit plísní zvanou blastomyces.

JAK TO LÉČIT?
V případě mírné vyrážky, kdy je kůže pokryta jednotlivými šupinkami, stačí pokožku hlavy důkladně mazat olejem (dětským olejíčekem nebo mastným krémem) asi hodinu před koupáním, pak šupinky kartáčem jemně odstranit a nakonec umýt vlasy jemným šamponem. V případě horší vyrážky, kdy je kůže hlavy pokrytá žlutou krustou, byste měli použít speciální olej, který je dostupný v lékárnách. Měli byste ho nechat působit přes noc a vykartáčovat až ráno. Někteří lékaři doporučují domácí léčení: mytí hlavy pšeničnými otrubami nebo ovesnými vločkami případně polévání škrobem. Léčení trvá obvykle 1-2 týdny. Pokud máte jakékoli dotazy nebo vyrážka stále přetrvává, konzultujte tuto věc s dermatologem. Pamatujte si, že byste neměli používat masti, které byly předepsány jinému dítěti, protože můžete tomu svému uškodit. Ačkoliv vyrážka sama není pro dítě škodlivá, v budoucnu se mohou objevit problémy s pokožkou hlavy nebo s vlasy.

JAK TOMU ZABRÁNIT?
Je to celkem těžké, protože tato vyrážka nemá obvykle nic společného s vnějšími vlivy. Měli byste ale dbát na řádnou hygienu dítěte. Dávejte pozor abyste nepřehřívali hlavu dítěte. Pokud jej zavinete příliš pevně, bude se potit a to může vést k infekcím. Pokud budete brát dítě ven v teplejších dnech, dejte mu na hlavu prodyšnou balvněnou čepici.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Organizace času - denní plán a Vaše společné chvíle

Bez ohledu na to, zda jste osoba s organizačními schopnostmi nebo zmatkař, dítě Vám může vše obrátit vzhůru nohama. Proto je dobré mít plán.

> přečíst více

Očkování

Nenechte své dítě očkovat proti všem možným nemocem, ale nepodceňujte program povinného očkování. Při odchodu z porodnice obdrží rodiče očkovací průkaz, kde jsou všechny potřebné informace o různých typech a datech povinného očkování.

> přečíst více

přebalování

první přebalování může být pro nezkušené rodiče velmi stresující. Zde najdete několik pravidel, které pomohou udělat přebalování zábavnější pro Vás i Vaše dítě.

> přečíst více