Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Syndrom náhlého úmrtí

rady v kategoriích: kojenec

Při termínu syndrom náhlého úmrtí kojenců, tuhne rodičům v žilách krev, hlavně proto, že se obávají neznámého. Je pravda, že tento syndrom není dobře diagnostikován. Ale je také velmi vzácný. Přestože bychom ho neměli podceňovat, nemusíte se příliš bát.

CO TO VLASTNĚ JE?
Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS) je náhlá smrt zdánlivě zdravého dítěte (od 7. dne do 12. měsíce života dítěte) během spánku. Každý rok v Česku umírá cca 25 dětí. Nejčastěji se to stává na podzim a v zimě a jedná se o děti od 2 do 6 měsíců. Chalpci umírají častěji než děvčata. Riziko je vyšší pokud mají nízkou porodní váhu nebo je matka závislá na cigaretách nebo alkoholu.

CO ZPŮSOBUJE SIDS?
Přepokládá se, že příčinou syndromu náhlého úmrtí kojenců je apnoe (vynechávání dechu), ale důvod toho je stále neznámý. Existuje několik hypotéz: poškozený mozkový kmen, který má za následek neschopnost reakce nezralého organismu dítěte na nedostatek kyslíku; upnutí krční tepny, pokud dítě ve spánku zvedne hlavu příliš vysoko; srdeční vady; bakteriální infekce, např. Escherichia coli.

JAK SE DÁ LÉČIT SIDS?
Je to nevyléčitelné. Musíte reagovat rychle, pokud si všimnete, že Vaše dítě trpí apnoí. Musíte začít s resuscitací a přivolat lékařskou pomoc. Jestliže selže dýchání z úst do úst a nosu (nemůžete nahmatat puls), musíte začít s masáží srdce bez zastavení vdechování. Musíte resuscitovat do příjezdu lékařské pomoci.

JAK TOMU ZABRÁNIT?
Syndrom náhlého úmrtí se stává velmi zřídka a můžete udělat hodně pro to, aby se to nestalo. Za prvé, dávejte dítě do postýlky na záda. Výzkum dokazuje, že se tím riziko sníží až o polovinu. Pokud je Vaše dítě nemocné a má problémy s dýcháním, můžete jej položit na bok. Vaše dítě se nesmí přehřát. Nezapomeňte místnost řádně vyvětrat. Teplota by měla být 18-20 stupňů. Nedávejte mu příliš mnoho oblečení ani ho příliš těsně nezavinujte. Dítě musí mít možnost volně pohybovat končetinami. Je důležité, aby v prvních měsících spalo dítě s Vámi v ložnici, takže k němu máte snadný přístup a můžete rychle reagovat. Ujistěte se, že den Vašeho dítěte je pravidelný. Pravidelnost mu dá pocit bezpečí a zklidní ho. Nikdy mu nepodávejte léky bez konzultace s lékařem. Měli byste se vyvarovat podávání léků při kašli, např. syrup. Můžete si koupit speciální dýchací monitory. Vypadají jako podložka, kterou můžete položit do dětské postýlky. Jestliže dítě přestane na 20 sekund dýchat nebo dýchá méně než 10 krát za minutu, monitor vás bude informovat.

PAMATUJTE!
Panika je nejhorší rádce a nic nepomůže Vašemu dítěti víc než váš klid. Nejdříve se dívejte a pak jednejte. Syndrom náhlého úmrtí kojenců je velmi vzácný a je velmi malá pravděpodobnost, že se to stane Vám a Vašemu dítěti.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

První koupání

První koupání dítěte je pro rodiče srovnatelný okamžik jako spuštění Urychlovače částic v CERNu :) Více se snad ani mýlit nemohou. Většina novorozenců si koupání užívá a teplá voda je uvolňuje a uklidňuje.

> přečíst více

První chůze

Otázka, která trápí většinu mladých rodičů je, kdy, v jakém počasí a na jak dlouho jít se svým dítětem ven. Ještě před nedávnem bylo bezmála poviností sedět u otevřeného okna nebo venku dlouhou dobu po 2 týdenní domácí karanténě. Tento postup už ale dnes neni aktuální.

> přečíst více

Co může novorozenec vidět?

Nejdříve si musíme vysvětlit základní věc - novorozenci nejsou slepí. To co vidí je ale na míle vzdáleno tomu, co vidí dospělí. Vaše dítě ale vidí od okamžiku narození.

> přečíst více