Tento web používá, podobně jako jiné weby, soubory cookie. Tyto soubory nám umožňují vylepšovat tyto webové stránky, zlepšovat jejich funkcionalitu a poskytovat vám tak relevantnější služby jak na webu, tak i prostřednictvím dalsích médii. Procházením webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.
více informací o zásadách používání souborů cookie
OK

průvodce Happy parents

kojenec

počet doporučení: 20

batole

počet doporučení: 18

junior

počet doporučení: 15

Vývoj řeči Vašeho dítěte

rady v kategoriích: junior

Vývoj dítěte závisí na spoustě elementů. Jedním z nich je získání komunikačních dovedností - tedy řeči. Jestliže pozorujete jak se dítě vyvýjí, možná se obáváte zda je v pořádku. Vývoj řeči lze rozdělit do čtyř základních etap. V každé z nich dítě získává konkrétní zvuky.

1. Fáze melodie - od narození do cca 1 roku. Dětská komunikace se světem je ze začátku založena na křiku, pláči a nedobrovolných zvucích. Kolem šestého měsíce začne na základě opakování zvuků a slabik žvatlat. Výsledkem toho je správná výslovnost samohlásek A a někdy E. Objevují se první souhlásky: M, B, N, T, D, J.

2. Fáze slova - mezi 1 a 2 rokem. Dítě začíná opakovat svá první slova. Vyslovuje správně P, B, M, T, D, N, J, K. Často přeměňuje obtížnější zvuky do jednodušších, např. G na D.

3. Fáze věty - mezi 2 a 3 rokem. Dítě si zvětšuje slovní zásobu a objevuje se gramatika. Správně vyslovuje všechny samohlásky, souhlásky P, B, M, F, V, K, G, H, T, D, L a J, někdy S, Z, C, Š, Ž, CH. Děti často vyslovují J nebo L místo R.

4. Osobitá dětská řeč - od 4 do 7 roku. V této fázi se obvykle objevuje exploze slov, kterou děti pronášejí. Kolem 5. roku se Vás dítě začne ptát na nekonečné otázky. Objevují se Š, Ž, CH. Do 5. roku by se také mělo objevit písmenko R. Pokud se vaše dítě odlišuje od normy, nebojte se! Neznamená to, že je něco špatně! Rozdíly do půl roku jsou přijatelné. Pokud problémy přetrvávají navštivte logopeda.

Výrobky doporučené pro Vás

přečíst ostatní rady

Jak naučit čištění zubů?

Je dobré nechat dítě zvykat na pravidelné a správné čištění zubů od malička. To se mu stane dobrým zvykem.

> přečíst více

Podporování dítěte při objevování světa

Dítě se dostane do fáze, kdy ho každým dnem bude víc a víc fascinovat okolní svět. Malý průzkumník nemůže nic ignorovat. Buďte připraveni, že Vaše dítě bude mít největší zájem o ty věci, které často používáte.

> přečíst více

Plyšová hračka - nejlepší přítel dítěte

Plyšový medvídek s jedním uchem, panenka v roztrhaných šatičkách. Mohou se zdát jako použité a zbytečné věci, které patří do koše, ale pro Vaše dítě mohou být nejlepším přítelem.

> přečíst více