

V 11. týdnu těhotenství může malé tělíčko Vašeho nenarozeného miminka stále vypadat trochu podivně. To všechno proto, že rozvoj hlavičky je ještě stále rychlejší než u zbytku těla a v tomto týdnu hlavička přestavuje polovinu velikosti celého děťátka. Není však třeba dělat si starosti, jelikož v průběhu několika dalších týdnů se tyto proporce zcela určitě změní a zbytek tělíčka hlavičku dožene. Miminko už je velké jako švestka. Má na délku asi 4–6 cm a váží asi 8 gramů.
Od počátku těhotenství pamatujte na správné stravování a cvičení. Když píšeme o cvičení, máme na mysli cvičení svalů pánevního dna, které je třeba napínat alespoň 25krát denně. Kde cvičit? Kdekoliv! Ať už při sezení v práci, v dopravní zácpě, při fénování nebo mytí nádobí. Správné napětí svalů pánevního dna poskytuje podporu pánevnímu dnu, vagíně a oblasti hráze, což může být záchranou v případě problému s inkontinencí v průběhu těhotenství. Jak je procvičovat? Zkuste zatnout poševní svaly na asi 10 vteřin a poté uvolnit. Cvičení opakujte několikrát. Už jste téměř na konci prvního trimestru. Můžete se cítit unavená věčnou potřebou spánku a ranními nevolnostmi. Množství krve ve Vašem organismu se výrazně zvýšilo, aby bylo zajištěno zásobování kyslíkem nejen pro Vaše tělo, ale především pro placentu. Vazy se značně uvolňují a rozšiřují, aby se do Vás miminko vešlo. Jiné hormony stavějí Vaše tělo do stavu pohotovosti a prsa se připravují na kojení novorozence. Všech změn probíhajících uvnitř Vašeho organismu je opravdu mnoho. Velikost Vašeho bříška pravděpodobně ještě nenasvědčuje těhotenství, proto to lidé z Vašeho okolí na Vás dosud nevidí. Jen klid! Máte ještě čas, než bříško doroste do velikosti pěkné tykve! Po 14. týdnu těhotenství si můžete všimnout, že přibýváte na váze. Neměla byste si z toho nic dělat, jelikož přibývání na váze je přirozeným projevem zdravého těhotenství a je třeba k němu přistupovat individuálně. Pokud jste na začátku těhotenství měla nadváhu, neočekávejte, že se v průběhu těhotenství dostanete do podváhy. Říká se, že v průměru během celého těhotenství žena přibírá 12–15 kilo. Přestože je nárůst tělesné hmotnosti nevyhnutelný, neznamená to, že byste se nyní měla vzdát zdravých stravovacích návyků a nahradit je zmrzlinou nebo dvojitou porcí všeho, co jíte. Kde jsou ta kila navíc? Děťátko má 3 až 3,5 kg, plodová voda – až 2 kg, placenta – 0,5 kg, děloha – 1 kg, poprsí – 1kg. Tělní tekutiny – 2 kg, krev – 2 kg. Ostatní tuky, bílkoviny a živiny představují asi 3,5 kg. Jednotlivá kila budete nabírat postupně během celého těhotenství.
Blíží se konec prvního trimestru, tedy doba, kdy si organismus Vaší partnerky postupně zvyká na nový život, který se v něm vyvíjí. Pomalu ustávají také “ranní nevolnosti“, a Vaše partnerka může nyní zaznamenat přísun nové energie! To je období, kdy si konečně můžete začít užívat těhotenství spolu! Teď budete mít dost času se zamyslet, jak bude vypadat Váš život, až děťátko přijde na svět. Vaše obavy a myšlenky mohou být úplně jiné než u Vaší partnerky. To je ta chvíle, kdy si o tom můžete v klidu promluvit a opět se sblížit. Někteří otcové si dokonce dělají zápisky ve formě deníku nebo vedou blog, kde zaznamenávají všechny své dojmy v souvislosti s novou rolí otce. Zkuste se na to podívat z perspektivy času, popřemýšlejte o tom, jak to bylo před několika měsíci a jak tomu je teď – co se změnilo ve Vašem vnímání světa? Hodně věcí se určitě teprve změní. Tyto zápisky mohou být jednou krásným dárkem pro Vašeho budoucího potomka. Pokud rádi fotografujete, je to také vhodný okamžik začít tyto chvíle zvěčňovat. Fotografie se pro Vás stanou úžasnou vzpomínkou.