Otevřít mobilní menu

12. týden

děťátko

Na konci tohoto týdne už je děťátko čím dál víc podobné novorozenému dítěti. Má dokonce i malé nehty. Všechny hlavní orgány už jsou na místě. Vyvíjí se nervový systém a v břišní dutině dolní část střeva.Mnoho orgánů začíná fungovat autonomně - například štítná žláza začíná produkovat hormony.

maminka

Pokud byly první týdny těhotenství pro vás těžké (trpěli jste únavou, nevolností, ospalostí ...), během tohoto období by postupně měly nepříjemné symptomy zmizet .Ukazuje se, že těhotenství ovlivňuje nejen fyzický stav, ale i vaše podvědomí. Takže, pokud jste v poslední době měla podivné sny, jako například, že jste porodila malé zvířátko nebo že jste zapomněla na své dítě, nemáte se čeho obávat. Přemýšleli jste, že si necháte říct pohlaví svého dítěte? V určitém okamžiku to bude lékař schopen určit, ale konečné rozhodnutí závisí na vás a na vašem partnerovi. Mohlo by vám to však pomoci při výběru jména nebo hraček pro vaše dítě. Navíc, pokud již máte jedno dítě, můžete ho začít připravovat na nového bratříčka nebo sestřičku. Neznalost pohlaví vašeho dítěte je naopak vzrušujícím překvapením a příjemným tématem k diskuzi ve společnosti vašich blízkých. Je to také dobrý způsob, jak trochu napínat netrpělivou rodinu :-). Pokud jste pracující budoucí maminka, pravděpodobně přemýšlíte, jak říct svému šéfovi, že jste těhotná. Některé ženy chtějí udržet tutu zprávy v tajnosti až do druhého trimestru, protože v prvním trimestru může být o něco vyšší riziko potratu. Jiné nejsou ani schopny, ani ochotny čekat, protože neustálá únava a nevolnost se poměrně těžko skrývají a tak chtějí svůj stav co nejdříve vysvětlit. A některé ženy se rozhodnou tuto informaci odkládat tak dlouho, jak jen to je možné, protože si nejsou zcela jisté svou pozicí v práci, ani tím, zda si po mateřské dovolené mohou vybudovat úspěšnou kariéru. Pokud se rozhodnete pokračovat v práci během těhotenství, je zde několik věcí, které je třeba mít na paměti. Za prvé, zůstat hydratované! Nezapomeňte pravidelně pít vodu po celý den. Větší množství vody také znamená častější návštěvy toalety. Lékaři upozorňují na to, že zadržování močení příliš dlouho není nejlepší nápad a může způsobit infekce. Když jdete do práce, vezměte si s sebou i nějakou zdravou svačinku, abyste minimalizovala nevolnosti. Noste pohodlné a volné oblečení, aby vás to neomezovalo v pohybu.

tatínek:

Budoucí táta v práci. Možná je čas zvážit, jak narození vašeho dítěte ovlivní vaši práci, a to jak nyní, tak i v budoucnu. Pracujete přesčas? Budete nadále zůstávat v práci déle? Jaký máte vztah se svým šéfem? Jak se chová k ostatním rodičům? Rozhodněte se, kdy říct svému šéfovi, že Vy a Vaše partnerka očekáváte dítě. Nicméně byste neměli nechat věci až na poslední chvíli. Je dobré být připraven na okamžik, když Vaše žena zavolá a řekne „Zlato, praskla mi voda“. I když máte ještě mnoho času, možná je čas přemýšlet o tom, zda využít otcovské dovolené, nebo naopak pracovat déle, aby byla rodina zajištěna. Také byste měli být připraveni na to, že Vás Vaše partnerka v prvních týdnech po porodu bude potřeboval více než jindy. Celkově vzato je důležité zjistit, co je pro Vaši rodinu nejlepší!

Naše stránky používají Cookies pro zvýšení pohodlí využívání služby a pro statistické účely. Používáním služby souhlasíte s naší politikou cookies.

Rozumím
Asistent v těhotenstvíAsistent v těhotenství Asistent po poroduAsistent po porodu