Otevřít mobilní menu

17. týden

děťátko:

Drobná ouška vašeho dítěte se přesunou na správné místo a usadí se. To umožní dítěti slyšet. Spousta zvuků dítě v břiše už slyší. Tlukot Vašeho silného srdce, proudící krev v žilách a i žaludeční problémy jsou slyšet… Dítě je již schopno rozpoznat vnější zvuky, např. hlas nebo hudbu, ale ještě nemůže rozlišovat váš hlas mezi ostatními. Vaše dítě váží asi 100 gramů a měří asi 11-12 cm.

maminka:

Jak dítě roste a kůže se natahuje, můžete pociťovat pichlavý pocit. Vaše břicho může změnit svou polohu a můžete cítit bolest v zádech. To však nejsou všechny změny, kterým bude vaše tělo vystaveno během těhotenství. Většina z nich nemá přímý vztah ke zvětšování břicha. Můžete mít nějaké problémy s krvácením z dásní, protože množství krve ve vašem těle náhle vzrostlo, aby plodu dodávalo více živin. Zvýšení objemu krve spolu s edémem dásní způsobuje krvácení. Horší věcí je, že se Vám mohou začít dělat strie. Jejich tvorba je podmíněna geneticky. Můžete je mít, i když použijete zvýšené množství krémů proti napínání pokožky. Naštěstí většina z nich zmizí, když se dítě narodí. Zvýšení tělesné hmotnosti je zcela přirozené a můžete očekávat, že celkově naberete mezi 12-15 kg. Vzhledem k hmotnosti dítěte může být tento nárůst různý a většinu tohoto nárůstu představují tělesné tekutiny, krev a placenta. Pokud budete dodržovat zdravou výživu a nebudete jíst „za dva“, ale „pro dva“, měla byste být schopna se dostat na svou původní váhu před těhotenstvím. Buďte trpělivá! Další indikací vašeho těhotenství je ztmavlá čára, která běží od pupku k vaší stydké kosti. Tato čára pravděpodobně zmizí krátce po porodu. Ve vašem těle se zadržuje voda, protože je potřeba pro vývoj dítěte. Z tohoto důvodu se můžete cítit trochu oteklá. Dávejte si nohy nahoru, když relaxujete. Nezapomeňte pít dostatek tekutin.

tatínek:

Když je vaše partnerka těhotná a děťátko je uvnitř, můžete se cítit bezmocný. Muž nemůže pomoci těhotné partnerce s častými návštěvami toalety, s nespavostí nebo nevolností. Někteří muži jsou velmi citliví na všechny změny, ke kterým dochází v těle a na těle partnerky, protože se obávají, že mohou mít negativní vliv na nenarozené dítě. Jiní si naopak nepřipouštějí, že by ženy nebyly schopné zvládnout své těhotenství. Mnozí jednají, jako by byli proti svým partnerkám a žertem mluví o jejich vzhledu nebo množství jídla, které jedí. Takové extrémní emoce v podstatě vyplývají z pocitu bezmocnosti k těhotné partnerce. Některé z nich jsou přehnané, ale nejlepší řešení v tuto chvíli je podporovat partnerku co nejvíce můžete. Snažte se ji zbavit všech povinností. Přineste jí občerstvení a vodu, pomozte jí s domácími pracemi a umožněte ji najít více času na odpočinek. Udělejte jí masáž chodidel nebo zad, aby se minimalizovaly bolesti. Dotýkejte se jí a buďte k ní pozorní, jak jen to je možné. Pamatujte, že potřebuje vaši přítomnost. Vše, co v tuto chvíli děláte, děláte i pro vaše dítě. Vaše sdílená intimita ukazuje na zapojení do těhotenství.

Naše stránky používají Cookies pro zvýšení pohodlí využívání služby a pro statistické účely. Používáním služby souhlasíte s naší politikou cookies.

Rozumím
Asistent v těhotenstvíAsistent v těhotenství Asistent po poroduAsistent po porodu