27.06.2024
Tipy k regeneraci po porodu
Odpočinek a spánek
Žena by měla odpočívat, kdykoli je to možné, a využívat pomoc rodiny nebo přátel k zajištění odpočinku. Péči o domácnost by v tomto období měl zastat někdo místo ženy. Ta by veškerou svou energii a čas měla věnovat sobě a miminku. Trávit co nejvíce času ve vzájemném kontaktu s miminkem, nejlépe kůži na kůži.
Výživa
Vyvážená strava bohatá na živiny je nezbytná pro zotavení. Vyplatí se zahrnout do stravy dostatek proteinů, celozrnných produktů, čerstvého ovoce a zeleniny a také dostatek tekutin. Obzvláště dobré jsou pro ženu pomalu vařené hovězí vývary. Věděli jste, že se dají připravit a zamrazit už před porodem? Věnujte pozornost dostatečnému příjmu tekutin a vlákniny, pomůže vám to předejít zácpě, která bývá po porodu častá.
Pánevní dno
Je vhodné si už krátce po porodu zvědomovat pánevní dno, dech do pánevní oblasti je výborný pomocník. Využijte podvazování bříška šátkem. Pomůže vám udržet drahocenné teplo, které jste během porodu ztratila. Poskytne ochablému bříšku přesně takovou oporu, kterou potřebuje. Pánevní dno dostane díky šátku větší prostor pro regeneraci a ochranu, v období, kdy ještě není zcela při síle. Podvazování bříška šátkem, například rebozem je vhodné po vaginálním porodu i porodu císařským řezem.
Péče o porodní poranění
V případě šití nebo jiných porodních poranění je důležité udržovat oblast čistou a suchou a s přístupem vzduchu. Pro hojení a minimalizaci infekce je důležité pravidelně měnit vložky, pravidelně sprchovat intimní oblast po návštěvě toalety. Ideálně nechávat poraněnou oblast co nejvíce volně na vzduchu. V případě otoků využijte chvilkové chlazení, ale vždy přes látku. Péče o jizvu po císařském řezu či v oblasti hráze by měla začít hned po porodu. Je velmi žádoucí následně zkonzultovat péči o jizvu i s fyzioterapeutem.
Očistky
Očistky, známé také jako lochia, jsou normálním jevem po porodu, přičemž se jedná o krvavý výtok z dělohy. Začínají ihned po porodu a postupně se mění z červené barvy na růžovou a nakonec na bílou nebo bezbarvou, což může trvat několik týdnů. Intenzita a doba trvání očistek se liší u každé ženy, ale obvykle se zmenšují a končí během 4 až 6 týdnů po porodu. Během této doby je důležité používat prodyšné poporodní vložky a ne tampony, aby se předešlo infekci.
Kojení
Začátky kojení nemusí být vždy snadné. Pamatujte, že bolest při kojení není v pořádku. Vaše bradavky si na kojení nemusí zvyknout a tak bolest vždy signalizuje, že je potřeba něco změnit. Správné přisátí je základ pro to, aby kojení nebolelo a miminko vypilo dostatek mléka. Nabízejte svému miminku prso, kdykoliv projeví zájem, nepřemýšlejte, kdy se kojilo naposledy a proč. Kojení není jen jídlo, kojení poskytuje dítěti celý balík důležitých funkcí. Například ho uspává, uklidňuje, stabilizuje mu dech, srdeční činnost, termoregulaci, zahání žízeň a hlavně rozvíjí mozek. Pokud se při kojení vyskytly problémy, neváhejte si najít odbornou pomoc a oslovte laktační poradkyni. Kojení pomáhá ženě se zavinováním dělohy. Během kojení se zvyšuje u ženy i dítěte hladina oxytocinu, což je hormon lásky a štěstí.
Lékař
Pokud se po porodu vyskytnou komplikace v podobě horečky, nečekané bolesti podbřišku, změna síly, barvy a vůně očistků, nebo byste měla pochybnosti, zda je vše v pořádku, vyhledejte lékařskou pomoc. Někdy pomůže a uklidní i telefonická konzultace.
Zotavení po porodu je individuální proces a každá žena by měla naslouchat svému tělu a respektovat jeho potřeby. Není slabostí požádat o pomoc, je to důležitý krok ke zdravému zotavení.
27.06.2024
Fyzické zotavení matky v šestinedělíFyzické zotavení matky po porodu je klíčové pro její dlouhodobé zdraví a pohodu. Porod, ať už přirozený nebo císařským řezem, je pro tělo velkou zátěží, a je proto důležité, aby žena měla dostatek času na odpočinek a regeneraci. Odpočinek je nezbytný pro hojení tkání a rekonvalescenci celého reprodukčního systému, včetně pánevního dna. Energie, která byla dříve využívána na podporu plodu, se nyní přesměrovává na obnovu těla matky.
27.06.2024
Psychické zotavení a emoční výkyvy v šestinedělíEmoční výkyvy po porodu jsou zcela přirozený jev, který se dotýká mnoha žen. Přechod k mateřství je jeden z nejzásadnějších okamžiků v životě ženy, a nejde jen o fyzickou proměnu, ale i o hlubokou psychickou a emoční transformaci. Přizpůsobení se nové roli matky může být výzvou, která s sebou přináší mnoho změn v psychice ženy.
27.06.2024
Co se děje po poroduMateřství je jednou z nejkrásnějších, ale zároveň jednou z nejnáročnějších rolí, jakou žena v životě může zažít. Je to období plné radosti, lásky, ale i výzev. V dnešní době se stále více žen vědomě připravuje na porod. Hledají si informace a možnosti, jak porodit své dítě podle svých představ a ve své síle. Méně žen se zaměřuje také na období po porodu, ale vyplatí se na něj připravit stejně pečlivě.